Home‎ > ‎Untitled‎ > ‎

Belfast Swimming!

posted Feb 3, 2020, 8:54 AM by Christine Guerette
Belfast, Mount View, Searsport water athletes look forward to KVACs
By Staff | Feb 03, 2020

BELFAST — As they continued to prepare for the league championship meet, Waldo County high school swimmers, led by Belfast teams, competed in two recent pool events against Morse of Bath and Old Town.

On Friday, Jan. 31 at home, the Lions split with the Shipbuilders of Bath, as the boys won 50-45 and the girls lost 49-45.

On Tuesday, Jan. 28, Belfast also split with host Old Town, as the Lion boys won 83-69, while the Lion girls fell to the Coyotes 95-75.

As usual, independent student-athletes from Mount View of Thorndike and Searsport also participated in the meets.

They were the final regular-season dual-meets for the Lions, who will compete in the Kennebec Valley Athletic Conference Class B championships on Friday, Feb. 7 at 5 p.m. at the Bath Family YMCA.

During the dual-meet season, the Belfast boys finished 9-1 and girls 5-5.

The individual and relay results for Waldo County swimmers from the Morse meet were:

Girls 200 medley relay — 2, Belfast (Reagan Seekings, Jasmine Cunningham, Madeline Coates, Jordan Kulbe), 2:15.39; and 3, Belfast (Mia Winslow, Chelsea Gaiero, Abigaile Kormann), 2:19.44. Exhibitions: Belfast (Grace Littlefield, Sydney Marriner, Liana Gobin, Paige Rollerson), 2:37.68; and Belfast (Olivia Matthews, Amelia Jacobson, Savannah Springer, Emily Hills), 2:39.38.

Boys 200 MR — 1, Belfast (Gary Moline, Jimmy Crabiel, Sawyer Carson, Jaim French), 2:05.36.

Girls 200 freestyle — 1, Kerrigan Smith, Bel, 2:16.02; and 3, Taylor Lemon, Bel, 2:24.70. Exhs: Savannah Springer, Bel, 2:29.55; Samantha Perkins, Sears, 2:31.05; Grace Littlefield, Bel, 2:38.91; and Liana Gobin, Bel, 2:40.85.

Boys 200 free — 2, Fletcher Marriner, Bel, 1:57.89; and 3, Will Robbins, Bel, 2:25.11.

Girls 200 individual medley — 2, Reagan Seekins, Bel, 2:39.13; and 3, Paige Rollerson, Bel, 2:47.47. Exhs: Abigail Donnelly, Sears, 2:41.43; and Olivia Smith, Bel, 2:42.04.

Boys 200 IM — 1, Lincoln Graf, Bel, 2:12.94; and 3, Sawyer Carson, Bel, 2:23.60.

Girls 50 free — 2, Kayla Payson, Bel, 26.41; and 3, Madeline Coates, Bel, 28.64. Exhs: Savannah Springer, Bel, 32.37; Maeve Noble-Lowe, MtV, 35.59; Sydney Marriner, Bel, 35.60; Emma Gaecklein, Sears, 35.88; Paige Rollerson, Bel, 36.22; Maiara Rebordao, Bel, 37.02; and Olivia Matthews, Bel, 37.26.

Boys 50 free — 2, Brigham Graf, Bel, 23.34; and 4, Jaim French, Bel, 28.27. Exhibitions: Thomas Bradley, Sears, 25.08; Ellis Braga, Sears, 27.22; Ryan Ordelt, Sears, 30.92; and Matthew Shelton, Bel, 37.00.

Boys 1-meter diving — 1, Brigham Graf, Bel, 178.30.

Girls 100 butterfly — 2, Madeline Coates, Bel, 1:22.12; and 3, Liana Gobin, Bel, 1:22.18.

Boys 100 fly — 1, Sawyer Carson, Bel, 59.80. Exhs: Ellis Braga, Sears, 1:10.41; and Sebastian Krumbholz, Sears, 1:13.31.

Girls 100 free — 2, Kerrigan Smith, Bel, 1:03.02; and 3, Laney Sheafe, Bel, 1:04.05. Exhs: Abigail Donnelly, Sears, 1:05.26; Taylor Lemon, Bel, 1:05.45; Jordan Kulbe, Bel, 1:05.62; Samantha Perkins, Sears, 1:09.85; Emily Hills, Bel, 1:14.22; and Maeve Noble-Lowe, MtV, 1:17.70.

Boys 100 free — 2, Gary Moline, Bel, 55.79; and 4, Jimmy Crabiel, Bel, 1:13.94. Exhs: Thomas Bradley, Sears, 55.12; Isais Therio, Sears, 56.97; and Sam Valleau, MtV, 1:01.10.

Girls 500 free — 1, Kayla Payson, Bel, 5:44.15; and 3, Abigaile Kormann, Bel, 6:36.14

Boys 500 free — 2, Fletcher Marriner, Bel, 5:25.31; and 3, Will Robbins, Bel, 7:13.48.

Girls 200 free relay — 2, Belfast (Kayla Payson, Jordan Kulbe, Madeline Coates, Kerrigan Smith), 1:51.73; and 3, Belfast (Jasmine Cunningham, Chelsea Gaiero, Taylor Lemon, Abigaile Kormann), 2:02.27. Exhs: Belfast (Emily Hills, Amelia Jacobson, Olivia Matthews, Maiara Rebordao), 2:23.97.

Boys 200 FR — 2, Belfast (Gary Moline, Fletcher Marriner, Lincoln Graf, Brigham Graf), 1:37.09. Exh: Searsport (Sebastian Krumbhols, Isaias Therio, Ellis Braga, Thomas Bradley), 1:48.92.

Girls 100 backstroke — 2, Reagan Seekins, Bel, 1:12.49; 3, Mia Winslow, Bel, 1:16.74. Exhs: Laney Sheafe, Bel, 1:13.54; Olivia Smith, Bel, 1:15.83; and Grace Littlefield, Bel, 1:19.71.

Boys 100 back — 1, Lincoln Graf, Bel, 1:01.71; and 2, Jaim French, Bel, 1:17.08. Exhs: Isaias Therio, Sears, 1:05.90; Sam Valleau, MtV, 1:07.72; Sebastian Krumbholz, Sears, 1:15.83; and Ryan Ordelt, Sears, 1:28.47.

Girls 100 breaststroke — 2, Jasmine Cunningham, Bel, 1:24.57; and 4, Jordan Kulbe, Bel, 1:30.80. Exhs: Chelsea Gaiero, Bel, 1:32.16; Amelia Jacobson, Bel, 1:36.81; Sydney Marriner, Bel, 1:37.18; Emma Gaecklein, Sears, 1:38.05.

Boys 100 breast — 2, Gary Moline, Bel, 1:17.79.

Girls 400 FR — 2, Belfast (Kayla Payson, Reagan Seekins, Abigaile Kormann, Kerrigan Smith), 4:08.99; and 3, Belfast (Taylor Lemon, Mia Winslow, Laney Sheafe, Chelsea Gaiero), 4:27.44. Exhs: Belfast (Savannah Springer, Liana Gobin, Sydney Marriner, Olivia Matthews), 5:16.79; and Belfast (Emily Hills, Grace Littlefield, Paige Rollerson, Amelia Jacobson), 5:17.75.

Boys 400 FR — 2, Belfast (Sawyer Carson, Fletcher Marriner, Brigham Graf, Lincoln Graf), 3:37.17; and 3, Belfast (Jaim French, Will Robbins, Jimmy Crabiel, Matthew Shelton), 5:11.25. Exh: Searsport (Sebastian Krumbholz, Isaias Therio, Ellis Braga, Thomas Bradley), 4:02.45.

The individual and relay results for Waldo County swimmers from the Old Town meet were:

Girls 200 MR — 3, Belfast (Mia Winslow, Jasmine Cunningham, Laney Sheafe, Taylor Lemon), 2:17.54; 4, Belfast (Grace Littlefield, Chelsea Gaiero, Abigaile Kormann, Jordan Kulbe), 2:24.60; and 5, Belfast (Emily Woods, Sydney Marriner, Liana Gobin, Paige Rollerson), 2:45.05.

Boys 200 MR — 2, Belfast (Gary Moline, Will Robbins, Sawyer Carson, Jaim French), 2:09.35. Exh: Searsport (Isaias Therio, Thomas Bradley, Ellis Braga, Sebastian Krumbholz), 2:01.14.

Girls 200 free — 1, Kayla Payson, Bel, 2:10.34; 4, Taylor Lemon, Bel, 2:28.82; and 5, Abigaile Kormann, Bel, 2:29.52. Exhs: Savannah Springer, Bel, 2:38.92; Samantha Perkins, Sears, 2:39.63; and Amelia Jacobson, Bel, 2:46.68.

Boys 200 free — 1, Fletcher Marriner, Bel, 2:00.16; 3, Will Robbins, Bel, 2:31.29; and 4, Matthew Shelton, Bel, 3:19.79.

Girls 200 IM — 3, Kerrigan Smith, Bel, 2:39.44; 5, Jasmine Cunningham, Bel, 2:48.15; and 6, Mia Winslow, Bel, 2:53.11.

Boys 200 IM — 1, Lincoln Graf, Bel, 2:19.52; and 3, Sawyer Carson, Bel, 2:27.86. Exh: Thomas Bradley, Sears, 2:38.46.

Girls 50 free — 2, Sadie Wheeler, Bel, 29.67; 3, Jordan Kulbe, Bel, 29.68; and 6, Chelsea Gaiero, Bel, 31.93. Exhs: Emma Gaecklein, Sears, 34.83; Emily Woods, Bel, 34.84; Emily Hills, Bel, 35.20; Paige Rollerson, Bel, 36.10; Maeve Noble-Lowe, MtV, 36.49; Olivia Matthews, Bel, 37.93; and Lina White, Bel, 43.77.

Boys 50 free — 2, Brigham Graf, Bel, 23.84; and 5, Jaim French, Bel, 29.89. Exh: Ryan Ordelt, Bel, 32.32.

Girls 100 fly — 2, Olivia Smith, Bel, 1:15.60; 3, Laney Sheafe, Bel, 1:21.76; and 4, Liana Gobin, Bel, 1:27.00.

Boys 100 fly — 1, Fletcher Marriner, Bel, 1:00.81; and 2, Sawyer Carson, Bel, 1:03.05. Exh: Ellis Braga, Sears, 1:13.26.

Girls 100 free — 1, Kayla Payson, Bel, 59.86; 2, Abigaile Kormann, Bel, 1:05.92; and 4, Taylor Lemon, Bel, 1:07.19. Exhs: Abigail Donnelly, Sears, 1:04.57; Emily Woods, Bel, 1:20.23; Sydney Marriner, Bel, 1:23.91; Olivia Matthews, Bel, 1:27.57; and Lina White, Bel, 1:37.86.

Boys 100 free — 1, Brigham Graf, Bel, 54.93; and 3, Jaim French, Bel, 1:11.23. Exh: Sam Valleau, MtV, 1:02.30.

Girls 500 free — 2, Kerrigan Smith, Bel, 6:29.31; 4, Sadie Wheeler, Bel, 6:32.99; and 6, Liana Gobin, Bel, 7:43.46.

Boys 500 free — 1, Gary Moline, Bel, 5:57.02; and 5, Matthew Shelton, Bel, 9:00.22. Exh: Sebastian Krumbholz, Sears, 6:12.26.

Girls 200 FR — 1, Belfast (Kayla Payson, Jordan Kulbe, Sadie Wheeler, Kerrigan Smith), 1:56.65; 3, Belfast (Jasmine Cunningham, Amelia Jacobson, Savannah Springer, Chelsea Gaiero), 2:12.36; and 6, Belfast (Emily Woods, Paige Rollerson, Olivia Matthews, Lina White), 2:37.78.

Boys 200 FR — 1, Belfast (Gary Moline, Fletcher Marriner, Lincoln Graf, Brigham Graf), 1:42.95. Exh: Searsport (Isaias Therio, Sebastian Krumbholz, Ellis Braga, Thomas Bradley), 1:49.58.

Girls 100 back — 3, Mia Winslow, Bel, 1:16.96; 5, Laney Sheafe, Bel, 1:20.08; and 6, Olivia Smith, Bel, 1:24.34. Exhs: Savannah Springer, Bel, 1:28.07; and Paige Rollerson, Bel, 1:45.91.

Boys 100 back — 2, Lincoln Graf, Bel, 1:02.31. Exhibitions: Isaias Therio, Sears, 1:08.69; and Ryan Ordelt, Sears, 1:32.80.

Girls 100 breast — 2, Jasmine Cunningham, Bel, 1:23.69; 4, Chelsea Gaiero, Bel, 1:32.38; and 6, Amelia Jacobson, Bel, 1:38.14. Exhs: Abigail Donnelly, Sears, 1:26.32; Emma Gaecklein, Sears, 1:38.43; and Sydney Marriner, Bel, 1:46.39.

Boys 100 breast — 2, Gary Moline, Bel, 1:20.03; and 3, Will Robbins, Bel, 1:30.10. Exh: Sam Valleau, MtV, 1:20.94.

Girls 400 FR — 2, Belfast (Sadie Wheeler, Abigaile Kormann, Kerrigan Smith, Kayla Payson), 4:14.33; 3, Belfast (Jordan Kulbe, Taylor Lemon, Mia Winslow, Laney Sheafe), 4:34.86; and 5, Belfast (Amelia Jacobson, Savannah Springer, Sydney Marriner, Liana Gobin), 5:28.17.

Boys 400 FR — 1, Belfast (Sawyer Carson, Fletcher Marriner, Lincoln Graf, Brigham Graf), 3:45.28. Exh: Searsport (Sebastian Krumbholz, Ellis Braga, Thomas Bradley, Isaias Therio), 4:06.33.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments